За обладнання для АЕС віддадуть чверть мільярда холдингу Путіна – конкурентів немає

31 Жовтня 2014

ДП “НАЕК “Енергоатом” 24 жовтня уклало угоду з фірмою “Skoda JS a.s.” на закупівлю обладнання для Запорізької АЕС загальною вартістю €13,62 млн (223,58 млн грн. за курсом НБУ). Про це повідомляється у “Віснику державних закупівель”, пишуть “Наші гроші”.

Замовлені приводи ШЕМ-М і спецінструменти, чітких технічних характеристик у тендерній документації не прописано: закупівлю проводили без відкритих торгів, тому наявний лише файл з цінами за одиницю.

Власником фірми “Ṥkoda JS a.s.”, зареєстрованої в Чехії, є нідерландське “OMZ B.V.”, а президентом – Вадим Махов, голова ради директорів російського ОАО “Объединенные машиностроительные заводы” (скорочено також “ОМЗ”, окрім того ще називають групою “Уралмаш-Ижора”).

“ОМЗ” є одним з найбільших російських холдингів галузі важкого машинобудування, займається обладнанням для АЕС, нафтогазозхімічної промисловості та гірничим обладнанням. Контроль над ОМЗ здійснює “Газпромбанк”, очолюваний головою “Газпрому” Олексієм Міллером. Самому “Газпрому” у банку належить 36%, а часткою понад 40% володіє компанія “Лідер”, яка контролюється одним з довірених товаришів Володимира Путіна Юрієм Ковальчуком.

Фірма “Ṥkoda JS a.s.” отримала замовлення за переговорною процедурою з огляду на відсутність конкуренції. На енергоблоці №6 Запорізької АЕС на даний час в експлуатації знаходяться приводи виробництва тих самих “Ижорских заводов”. У 2015 році приводи випрацюють проектний ресурс експлуатації та підлягають заміні. Однак виробляти їх перестали ще в 90-х роках, а модернізованих варіантів є два. перший варіант російського “Гидропресса” має недоліки й вже спричиняв аномальні ситуації на різних АЕС. Разом з тим “Skoda J.S a.s.” розробило модернізовані приводи зі збільшеним проектним терміном служби та покращеними характеристиками безпеки. Даний проект приводу розроблений та виготовляється безпосередньо на “Skoda J.S a.s.”, права на виробництво та поставку нікому не передавались. Таким чином, закупити обладнання можна тільки у “Skoda J.S a.s.”.

В той же час, прес-служба “НАЕК “Енергоатом” назвала це пересмикуванням інформації.

“В часи глобалізації світової економіки, питання того, хто є власником акцій тієї, чи іншої компанії, видається вторинним, значно важливіше розуміти, згідно із законами якої країни працює підприємство і де воно сплачує податки”, – говориться в повідомленні прес-служби.

“Skoda JS a.s. як юридично, так і фактично є чеською компанією, котра працює згідно із нормами та вимогами Європейського Союзу, членом якого є Чехія”, – йдеться у повідомленні.

Таким чином, співпраця між Енергоатомом та Skoda JS a.s. регламентована європейським законодавством і захищена від прямого впливу власника компанії, яким дійсно є російське ВАТ “ОМЗ”.

У прес-службі наголосили, що Енергоатом “віддасть чверть мільярда” не “холдінгу Путіна”, а чеській компанії, власником акцій якої є російське ВАТ “ОМЗ”, або, як наполягає інтернет-видання, “холдінг Путіна”.

Також зазначається, що Енергоатом працює з компанією Skoda JS a.s. вже близько 20 років, тобто ще з тих часів, коли остання ні прямо, ні опосередковано, не належала російському холдингу ОМЗ (отримав контроль над Skoda JS a.s. в 2004 році).

“Якщо слідувати логіці видання, всі чотири українські атомні електростанції мають негайно припинити виробляти електроенергію, адже на даний час українські АЕС працюють здебільшого на російському ядерному паливі. Зрозуміло, що наслідки подібного рішення будуть катастрофічними для України і лише потішать ворогів нашої державності”, – йдеться у повідомленні.

ПОДІЛИТИСЯ В СОЦ. МЕРЕЖАХ

НАШІ ГРОШІ Друкувати Друкувати

Tеги | Енергодар, Запоріжжя

НАШІ ГРОШІ

31.03.2023
30.03.2023
29.03.2023
28.03.2023
26.03.2023
24.03.2023
23.03.2023
22.03.2023
21.03.2023
20.03.2023
19.03.2023