15 Жовтня 2015
Апеляційний суд Запорізької області скасував звинувачувальний вирок Камянсько-Дніпровського райсуду чиновниці місцевого Держкомзему за скоєні помилки при виділенні низки земельних ділянок загальною площею в 2247 гектарів вартістю 53 млн. грн. Відповідну ухвала суд прийняв 23 вересня, якою справу повернув повторний розгляд.
За матеріалами вироку від 15 травня, в 2011-му році 87 громадян з Запорізької та Херсонської областей отримали по два гектари ріллі із земель районного КП “Агросервіс-Кам’янка”. Для цих громадян протягом року було виготовлено технічну документацію з землеустрою.
Звинувачувана чиновниця, яка тоді працювала на посаді спеціаліста сектору землеустрою, моніторингу, охорони, оцінки та ринку земель відділу Держкомзему у Камянсько-Дніпровському районі, перевірила подані документи на вказані земельні ділянки, занесла відомості до електронної бази та надіслала до регіональної філії земкадастру. На підставі цих дій заявки громадян були схвалені та їхнім ділянкам надали нові кадастрові номери.
Слід зауважити, що особисто ці 87 громадян до місцевих органів влади не звертались. У вироку вони згадуються, як особи, від імені яких щодо отримання дозволів на землеустрій звертався хтось інший. Також, ці люди були поділені на дві “партії” – у першій було 42 людини, у другій 45. Ці дві “партії” отримували дозволи від РДА у серпні 2011-го з розривом в 10 днів.
Втім, у подальшому, з кінця 2011-го року, вказані 87 громадян до Держкомзему у Камянсько-Дніпровському районі не звертались щодо оформлення документів на право власності на земельні ділянки. Через рік після цих подій, голова Камянсько-Дніпровської райдержадміністрації видав розпорядження про втрату чинності свого розпорядження про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою цим 87 особам.
І вже через місяць очільник місцевої РДА надав дозвіл невизначеному громадянину на розробку технічної документації із землеустрою на територію загальною площею в 2247 гектарів із земель КП “Агросервіс-Кам’янка” для ведення фермерського господарства.
На стадії державної реєстрації цих земельних ділянок та ж сама чиновниця з місцевого Держкомзему перевірила по ним документи, та надіслала дані до земельного кадастру.
Після цього звинувачуваній повернули ці дані для доопрацювання й для усунення недоліків. Були визначені помилки у вигляді плутанини з кадастровими номерами, а також перетин новостворюваних ділянок з ділянками тих 87 осіб, яким скасували право власності, але кадастрові номери на ділянках яких не були відмінені.
Але посадовець проігнорувала ці зауваження та, усвідомлюючи наявність перепон для правомірної реєстрації договорів оренди землі, не усунула виявлені недоліки та незаконно провела державну реєстрацію чотирьох договорів оренди земельних ділянок загальною площею 2247,5 га загальною вартістю в 53 млн. грн.
Таким чином, за думкою звинувачення, унаслідок недбалих дій чиновниці була незаконно здійснена реєстрація передачі земельних ділянок в оренду, що нанесло державним інтересам матеріальну шкоду в розмірі 53 млн. грн. Прокуратура кваліфікувала ці дії за ч.2.ст.367 КК – службова недбалість, яка завдала істотної шкоди охоронюваним законом держаним інтересам та спричинила тяжкі наслідки.
Суд урахував позитивні характеристики посадовця за місцем роботи, “невелику тяжкість” категорії злочину та звільнив її від відбування покарання з випробувальним терміном. Втім, звинувачена подала апеляцію на цей вирок.
В апеляційній скарзі обвинувачена чиновниця та її адвокат зазначили, що рішення першої інстанції було прийняте з низкою грубих помилок та ігнорування значущих фактів. Так, на їх думку, Кам’янсько-Дніпровський райсуд не оцінив фактичний розмір завданих державі збитків, та проігнорував висновок Держземагентства, що діями посадовця не заподіяно фактичної шкоди інтересам громади чи держави. По-друге, протоколи проведення перевірки документації із землеустрою та обмінний файл з інформаціює щодо договорів оренди земельних ділянок вносились в систему даних не самою чиновницею, а її колегами.
По-третє, обвинувачена вважала недоведеним висновок суду, що нею були прийняті документи на присвоєння кадастрових номерів від 87 громадян, оскільки обвинувачення не надало відповідних доказів про прийняття нею цих документів та взагалі про присвоєння земельним ділянкам кадастрових номерів.
Також, на думку посадовця, державна реєстрація договорів оренди була проведена нею відповідно до норм чинного законодавства, на підставі відповідного розпорядження голови Кам’янсько-Дніпровської РДА та погодженої належним чином технічної документації із землеустрою.
Апеляційний суд частково задовольнив скаргу чиновниці, визначивши у рішенні першої інстанції декілька порушень. Так, показання деяких свідків, зафіксовані письмово у вироку, відрізнялись від їхнього аудіо-запису. Також, суддя Комишна, яка виносила вирок, вже розглядала і задовольнила позов прокурора до Кам’янсько-Дніпровської РДА про визнання незаконними та скасування розпоряджень в.о. голови держадміністрації щодо надання в оренду ділянок, загальною площею в 2247 га, з тотожною доказовою базою. Відтак, апеляційна колегія прийшла до висновку, що незадоволення клопотання про відвід судді Комишньої є порушенням законодавства.
У підсумку, Апеляційний суд постановив, що вирок чиновниці був винесений з істотними порушеннями кримінального процесуального законодавства, а тому підлягає скасуванню і направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.
В матеріалах суду не вказано, які саме землі стали спірними. Втім, за кадастровою картою можна зробити висновок, що йдеться про великі (понад сотню га) ділянки, розташовані на південь від Великої Знамянки, по обидві боки від Сорокиної балки.
Tеги | Кам'янка-Дніпровська