21 Грудня 2016
Господарський суд Запорізької області рішенням від 5 грудня стягнув з ПАТ “Свіжачок” (с. Інзівка Приморського району) на користь “Ощадбанку” 68, 5 млн. грн. за невикуплені облігації.
Згідно матеріалів справи, позачергові загальні збори акціонерів ПАТ “Свіжачок” у липні 2012 року прийняли та затвердили рішення про розміщення облігацій. Згодом було випущено 100 тис. шт. іменних відсоткових звичайних облігацій серії “А” у бездокументарній формі загальною вартістю 100 млн. грн.
ПАТ “Державний ощадний банк України” та ТОВ “Фондовий актив”, яке діяло в інтересах ПАТ “Свіжачок”, вже у жовтні 2013 року уклали угоди на купівлю 50 тис. шт. на суму 52, 1 млн. грн., які банк після цього перерахував. Вказані облігації також були зараховані на депозитарний рахунок “Ощадбанку”.
Влітку 2015 року “Ощадбанк” вирішив скористатися своїм правом пред’явлення облігацій до викупу і повідомив “Свіжачок” про намір здійснити продаж вказаних облігацій, а також запропонував укласти договір купівлі-продажу цінних паперів. Також банк надіслав для підписання на адресу відповідача проект договору купівлі-продажу цінних паперів в 3-х примірниках.
Проте, “Свіжачок” вищевказані заяви залишив без розгляду, підписаного екземпляру договору купівлі продажу облігації не повернув, викуп облігацій не здійснив. Тому “Ощадбанк” звернувся з відповідним позовом до суду.
“Свіжачок” доказів вжиття заходів спрямованих на викуп облігацій суду не надав. Отже, порушив свої зобов’язання, передбачені Проспектом емісії.
На заперечення товариства щодо невчасної подачі заяви банком, суд вказав що вона була подана у строки електронною поштою на ім’я ревізора товариства та на офіційну електронну адресу “Свіжачок”. Також товариство не заперувало щодо отримання заяви від 10 серпня 2016 року та листів про підписання проекту договору купівлі-продажу цінних паперів.
Крім того, ревізор ПАТ “Свіжачок” на момент відправлення заяв працював у Національному банку України в Департаменті з управління діяльністю Корпоративного недержавного пенсійного фонду НБУ (який є власником 98,5 % акції “Свіжачка”) та саме він контролював обіг облігацій товариства та здійснював усі заходи що стосувалися облігацій. І оскільки цю особу було пізніше призначено ревізором ПАТ “Свіжачок”, то це свідчить про безумовний зв’язок та обізнаність товариства про вимогу “Ощадбанку” викупити облігації.
Виходячи з цього, суд частково задовольнив позов “Ощадбанка” стягнувши з “Свіжачка” 50 млн. грн. боргу зі сплати номінальної вартості облігацій, 12 млн. грн. зі сплати відсоткового доходу за облігаціями та 6,5 млн. грн. різних відшкодувань.
У частині стягнення 23, 9 млн. грн. пені суд відмовив, оскільки такої міри відповідальності в Проспекті емісії не передбачено, як і не передбачено способу та бази її нарахування.
ПАТ “Свіжачок” займається розведенням і вирощуванням свиней породи “Ландрас” і “Українська біла”. Потужності розраховані на середній вміст 10000 голів. Маточне стадо складає 400 голів.
Чистий збиток ПАТ “Свіжачок” за 9 місяців-2015 склав 5,7 млн грн., у 2014 році – 38,7 млн грн.
На початку року ситуації з вищевказаними облігаціями роз’яснили безпосередньо в НБУ.
“У 2013 році ПАТ “Свіжачок” випустила облігації на суму 59 млн грн, кошти від продажу яких планувала направити на розвиток виробничої бази компанії. Умови випуску було порушено, і кошти були спрямовані на купівлю облігацій маловідомих компаній, одна з яких ТОВ “Тріумф” вже на той час фінансово не була спроможна платити купони, а інші ТОВ “Центробій” та ТОВ “Ековіте” не вели господарської діяльності”, – йшлося у відповіді центробанку на запит журналістів.
В НБУ підкреслюють, що через рахунки ПАТ “Свіжачок” переводилися кошти, кінцевим отримувачем яких були вищевказані компанії, які фактично належали до однієї групи.
Після звільнення з посади попереднього керівника КНПФ НБУ Олега Макаренка компанії “Тріумф”, “Центробій” та “Ековіте” припинили сплачувати проценти ПАТ “Свіжачок”, через що компанія звернулася з позовом до суду з метою стягнути борги з емітентів облігацій, які він тримає.
Торік у лютому СБУ повідомляла про відкриття кримінальних проваджень за фактами розтрати та легалізації грошових коштів колишніми посадовими особами НПФ НБУ. За даними СБУ, співробітники фонду розробили протиправну схему розтрати коштів установи, перевівши на рахунки комерційних структур понад 600 млн грн. Гроші спрямовувалися на придбання цінних паперів емітентів, які мають усі ознаки фіктивності.
Три місяці тому по цій справі суд арештував колишнього голову фонду.