13 Червня 2017
Апеляційний суд Запорізької області ухвалою від 24 травня залишив без змін виправдувальний вирок щодо зловживань директора гімназії № 107 Галини Єрмак та колишньої керівниці освітнього департаменту міськради Раїси Чухрай.
Згідно з матеріалами справи, директор Департаменту освіти, науки та спорту Запорізької міськради Раїса Чухрай у 2012 році подала заяву на ім’я директора гімназії № 107 Галини Єрмак щодо прийняття її на посаду вчителя за сумісництвом для проведення факультативних занять з математики.
Єрмак погодилась, і згодом видала відповідний наказ. Так, Чухрай мала щосереди (2 год.) та суботи (5 год.) викладати математику для обдарованих дітей. За це їй призначався посадовий оклад вчителя вищої категорії з урахуванням підвищення за звання “вчитель-методист” та підвищення за роботу в гімназії.
Однак, досудове слідство з’ясувало, що Чухрай не мала наміру проводити ці заняття і Єрмак про це знала. Окрім цього, посада методиста не була передбачена, тому кошти на її фінансування протягом 2012-2014 рр. не виділялися.
При цьому, Чухрай як керівник Департаменту освіти, науки та спорту (призначена на цю посаду за місяць до подачі заяви у гімназію) не вживала дій щодо скасування відповідних наказів директора, які призводили до витрачання непередбачених кошторисом цього закладу коштів. Так, вона спочатку пропрацювала у гімназії до травня 2013 року і отримала 8,7 тис . грн, після чого звільнилася і у вересні знову влаштувалася туди на роботу, за яку згодом отримала ще 7,9 тис. грн. При цьому, Чухрай як директор департаменту в червні 2013 року встигла видати наказ, де вказаній гімназії в порядку виключення дозволили фінансувати роботи з обдарованими дітьми не більше 100 тижневих годин в межах виділеного фонду заробітної плати району.
У суді обидві обвинувачені свою вину не визнали та вказували, що на той час Єрмак не мала досвіду організаторської роботи і запросила Чухрай на роботу за сумісництвом для відповідних консультацій і коригування навчальних планів. У березні 2014 року гімназія пройшла атестацію з відзнакою, після чого Чухрай і звільнили. Викладацькою діяльністю вона не займалася, оскільки при прийомі на роботу це не передбачалося.
Комунарський районний суд вироком від вересня 2016 року визнав невинуватими Чухрай і Єрмак та виправдав їх. Вказувалося, що інші працівники гімназії підтвердили консультативну роботу Чухрай. В свою чергу, прокурор не зміг спростувати твердження Чухрай про те, що телефон, за яким відстежували її місцерозташування, є службовим і саме тому в момент надання консультацій він знаходився у будівлі міськради. Виплата ж коштів в момент знаходження Чухрай на лікарняному проводилась у зв’язку з роботою, незважаючи на хворобу. Щодо відсутності посад методиста, то слідчі не врахували наказ Міністерства освіти і науки від 2010 року про право керівників вводити посади не передбачені штатними нормативами закладу. Додаткові ж кошти гімназії для занять з обдарованими дітьми Департамент виділяв і у 2012 і у 2013 році, а вже їх нецільове використання не є фінансовим правопорушенням з кримінальною відповідальністю. Відповідно до статуту гімназії, заклад має право самостійно вирішувати питання підвищення кваліфікації працівників та науково-методичного забезпечення, тому й міг найняти Чухрай, а не звертатися за аналогічними безкоштовними послугами до освітнього департаменту міськради або до інституту післядипломної освіти.
За скаргою прокуратури Апеляційний суд цього рішення не скасував та вказав, зокрема, що Чухрай виконувала певну роботу у гімназії, за що фактично й отримувала зарплату. Її ж не пов’язаність з викладацькою діяльністю не може свідчити про зловживання з метою заволодіти чужим майном (ст. 191 Кримінального кодексу – за якою і обвинувачували Чухрай).
Раїса Чухрай з 1991 року очолювала гімназію №107, до призначення на посаду керівника Департаменту освіти, науки та спорту. Нині Раїса Чухрай депутат Запорізької обласної ради від партії “Нова політика”.
Tеги | Запоріжжя