06 Жовтня 2017
Господарський суд Запорізької області рішенням від 18 вересня визнав недійсним протокол наглядової ради ПАТ “ЗАлК”, за яким задешево розпродали щонайменше 45% активів “ЗАлК” та фактично знищили виробництво.
Згідно з матеріалами справи, наглядова рада ПАТ “Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат” у квітні 2015 року прийняла рішення про укладення по одній угоді з ТОВ “Євромаш” та ТОВ “Дніпроінмет” на відчуження майна підприємства.
Так, “Євромаш” отримало 1216 катодних б/у пакетів, за які мало сплатити 50,4 млн грн. У свою чергу, “Дніпроінмет” дісталося 606 шин зрівняльних, 1216 пакетів анодних, 576 шин алюмінієвих, 608 комплектів мідних струмопроводів (усе б/у) загальною вартістю продажу 46,2 млн грн. Обидва договори укладалися на умовах 100% передплати, а підписувати їх наглядова рада доручила Стеліусу Христодоулоу.
Однак, один із акціонерів “ЗАлК” Дмитро Лобіков (має 0,0002% акцій) з таким рішенням наглядової ради не погодився, і у 2017 році звернувся до суду із позовом про визнання його недійсним.
Суд цей позов задовольнив, оскільки сам “ЗАлК” ці вимоги Лобікова визнав. Також, з’ясувалося, що наглядова рада не мала права делегувати повноваження щодо підписання договорів. Окрім цього, вирішувати питання про укладання угод вона могла тільки у разі їх вартості у межах 10-25% від розміру активів підприємства. Ціна ж вказаного списаного та потім реалізованого впродовж березня-грудня 2015 року майна “ЗАлК” склала частку у розмірі 45%. Самі представники “ЗАлК” зазначали про відсутність будь-яких документів по вказаному засіданню наглядової ради (відбувалося у Москві), а також про непроведення ринкової оцінки майна, перед його продажем.
Зокрема, за вказаним фактом розпродажу майна “ЗАлК” та ще й задешево, СБУ у квітні відкрило кримінальне провадження № 22017080000000023. Вказувалося, що такий продаж фактично знищив виробництво алюмінію та кремнію в Україні, до того ж ринкова вартість цього майна мала бути на 86 млн грн більшою. По цій справі для двох осіб вже обрали запобіжні заходи: невказаний тодішній т.в.о генерального директора ПАТ “ЗАлК” отримав особисте зобов’язання, а фактичний керівник ТОВ “Дніпроінмет” і ТОВ “Євромаш” Віталій Сірко – тримання під вартою на 60 днів.
Окрім вказаного майна, цим двом фірмам також дісталася за заниженим цінами і лабораторія “ЗАлК”. Отримали вони її у другій половині 2015 року, при змові з керівництвом “ЗАлК” та співвласником комбінату – компанії “РУСАЛ”. Для вивезення цього майна наймали ті ж “Дніпроінмет” та “Євромаш”, для демонтажу частини обладнання обрали ТОВ “Буденергомонтаж ЛТД”. Співвласником останнього був Володимир Сірко, раніше відомий як керівник енергодарської організації Партії регіонів, а пізніше нині один з активістів Самооборони і волонтер.
ПАТ “ЗАлК” належить державі (68%) та Velbay Holdings Limited (29%). Останню пов’язують із російським олігархом Олегом Дерипаскою. Через різні структури Дерипаска до кінця 2014 року володів цим підприємством, але потім суд повернув “ЗАлК” державі. Нещодавно СБУ повідомила олігарху про підозру у навмисному знищені комбінату.
Дмитро Лобіков – це директор ПАТ “ЗАлК”. Він очолив комбінат у жовтні 2015 року.
Tеги | Запоріжжя