30 Травня 2018
Суддя Енергодарського міського суду Максим Капустинський вироком від 22 травня виправдав депутата Енергодарської міської ради Валерія Пушкарьова у справі щодо отримання ним 179 тис. грн хабаря за сприяння в укладанні угод з держустановами.
Згідно матеріалів справи, депутат Енергодарської міськради та заступник голови комісії з питань будівництва, архітектури, земельних відносин, охорони навколишнього середовища Валерій Пушкарьов у червні 2016 року під час розмови з ФОП Сатканов Євген Володимировичу ресторані “Борисфен” повідомив останньому про необхідність передачі йому хабара для сприяння в укладанні договорів з Управлінням освіти Енергодарської міської ради та їхньому фінансуванні.
Для цього підприємець мав передавати Пушкарьову 10% від отриманих за договорами коштів.
Після згоди підприємця, Пушкарьов через усну домовленість сприяв в укладанні з ФОП Сатканов Євген Володимирович 31 договору на 5 видів робіт: ремонт опалення, підлоги, водовідвення та водопостачання, обслуговування лічильників для переважно шкіл та дитсадків загальною вартістю 381 тис. грн. За результатами, Пушкарьов отримав 55 тис. грн хабаря.
Окремо вказувалося, що Пушкарьов надалі отримав кваліфікаційний сертифікат для технічного нагляду за будівництвом будівель і споруд. Згодом Управління освіти Енергодарської міськради уклало з ним вже у якості ФОП договір про технічний нагляд за капітальним ремонтом системи опалення та гарячого водопостачання у дитсадку “Світлячок” №3.
Після цього Пушкарьов знову домовився з Євгеном Саткановим про передачу хабаря, але вже у розмірі 16% від фінансування робіт по дитсадку “Світлячок”.
У цей час підприємець і звернувся до силовиків із заявою про вимагання коштів.
Продовжуючи відносини із Пушкарьовим, ФОП Сатканов Євген Володимирович отримав контракт на ремонт вартістю 774 тис. грн, а Пушкарьов згодом як інженер з технагляду підписав один із актів виконаних робіт на суму 360 тис. грн. Після отримання коштів по цьому акту, підприємець передав Пушкарьову 124 тис. грн у його квартирі. Тоді ж силовики затримали депутата, а по закінченню слідства направили відповідний обвинувальний акт до суду за ст. 368 (одержання хабаря службовою особою) та ст. 369-2 (зловживання впливом) кримінального кодексу.
У суді Пушкарьов свою вину не визнав і відмовився від дачі показань.
Зрештою суд визнав його невинуватим, повернув автівку Honda Accord, 7260 доларів, 1570 євро та Ірhone 6s. Вказувалося, що Пушкарьов не є суб’єктом кримінального правопорушення передбаченого ст. 368 КК. Депутат міської ради не відноситься до жодної з категорій державних службовців, оскільки ця посада є виборчою, безкоштовною, і в трудових відносинах депутат не перебуває з жодним органом місцевого самоврядування. Крім того, депутат міської ради виконує свої обов’язки виключно в межах роботи ради та її комітетів, і не наділений організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями. З показань свідків та потерпілого у діях Пушкарьова не доведено складу злочину за статтею 368 КК, також не доведено, що Пушкарьов діяв умисно та вчиняв активні дії для скоєння злочину. Щодо ст. 369-2 КК, то Пушкарьов не мав впливу на укладення договорів, оскільки не входив до депутатських комісій міськради, що мають будь-який вплив на управління освіти. Окрім цього, єдиною інформацією про підготовку до злочину була заява підприємця, при цьому вона не містила інформації про нібито готування до злочину або про вже вчинене правопорушення, отже на момент звернення до суду за отриманням дозволу на прослуховування у слідчого не було достатніх підстав підозрювати Пушкарьова. Тобто, слідчий не маючи достатніх доказів, вдався до провокації злочину, завуальовуючи його під здійснення спеціального слідчого експерименту. Окрім цього, допитані свідки повідомили про наявність у ФОП Сатканов Євген Володимирович боргу перед Пушкарьовим за господарськими відносинами, що частково доводить провокацію. Також, протокол про проведення негласних слідчих дій повинні були скласти та передати прокурору максимум через добу після завершення таких дій, натомість його склали лише через чотири місяці. У протоколі огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих грошей не зазначено жодного допустимого доказу походження коштів, тобто звідки вони взялись невідомо. Таким чином, вказані докази не можуть використовуватися у кримінальному провадженні. До того ж, з моменту входження в квартиру у слідчого не було ухвали суду щодо проведення обшуку, вона з’явилась лише тридцять хвилин потому. Також обвинуваченому не було надано захисника на його вимогу.
Пушкарьов обрався доміської раді за списками партії “Блок Петра Порошенка “Солідарність”. Минулого року його позбавили депутатських повноважень і зареєстрували іншого депутата, однак Пушкарьов згодом оскаржив таке обрання у суді (1,2).
Прокуратура ще у жовтні 2016 року повідомляла, що Пушкарьову загрожує від 5 до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Суддя Максим Капустинський – це син керівника апарату Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Віктора Капустинського та головного спеціаліста відділу адміністрування загальнодержавних реєстрів та баз даних управління інновацій Вищого адміністративного суду України Лідії Капустинської. Максима Капустинського підозрюють у неправомірному винесенні рішення стосовно міського голови Енергодара Павла Музики, також стосовно Капустинського відкрили кримінальне провадження через загублену справу. Окрім цього, на Максима Капустинського складали адміністративний протокол за невнесення у декларацію автівки, але згодом суд закрив провадження через відсутність складу адмінправопорушення.
Tеги | Енергодар