Суд визнав обробку шкільної ділянки екс-депутатом прихованою орендою

11 Березня 2019

Господарський суд Запорізької області рішенням від 12 лютого визнав недійсним договір з вирощування соняшнику між ФОП Чупета Олег Васильович та новоуспенівською школою.

Згідно з матеріалами справи, Веселівська райдержадміністрація та КЗ “Новоуспенівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів” у 2007 році уклали угоду оренди земельної ділянки площею 30 га (2321285700:01:027:0043) на 5 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Згодом сторони продовжили строк оренди до 2021 року та змінили призначення землі – для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства. За умовами договору, орендарю дозволялося за згодою орендодавця передавати ділянку або її частину у користування іншій особі без зміни цільового призначення.

Вже на початку 2018 року КЗ “Новоуспенівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів” уклав на рік з ФОП Чупетою Олегом Васильовичем договір з вирощування соняшнику. Сторони погодили фіксований гарантований щомісячний рівень частки доходу комунального закладу – 3 750 грн. Нормативна грошова оцінка ділянки склала 400 тис. грн. Також сторони прописали у договорі, що право розпорядження земельною ділянкою залишається за школою, і даний договір не носить ознаки удаваного правочину, вчиненого з метою приховування орендних правовідносин.

Надалі протягом року підприємець сплатив 26 тис. грн як плату за оренду.

Однак згодом Держгеокадастр вказував, що технічна документація з нормативної грошової оцінки вказаної ділянки не розроблялась. Якщо обраховувати у вартості одиниці ріллі по області, то нормативно грошова оцінка вказаної земельної ділянки має становити 756 тис. грн. Крім того, Держгеокадастр та Веселівська РДА не надавали школі дозволу на укладання з підприємцем вказаного договору.

З огляду на це, прокуратура 2 жовтня 2018 року звернулася до суду із позовом про визнання недійсним вказаного договору підряду та зобов’язати підприємця повернути вказану ділянку школі.

Підприємець та школа у суді вимагали закрити провадження проти, оскільки 25 вересня уклали угоду про припинення договору підряду.

Суд задовольнив позов прокуратури лише у частині визнання договору на вирощування соняшнику недійсним. Вказувалося, що цей договір не містить двох істотних умов, властивих договору підряду, а саме: не зазначено обов’язок замовника прийняти результати роботи та відсутні умови відповідно до яких замовник здійснює оплату роботи підрядника. Навпаки, у ньому зазначено, що замовник передав земельну ділянку та поклав на підрядника обов’язок вносити гарантований дохід, що має ознаки договору оренди земельної ділянки. Школа фактично усунулась від права самостійного господарювання на ділянці, а право володіння та користування реалізуються підприємцем. Підприємець перераховував кошти саме як оплату за оренду. Тож, укладанням договору з вирощування соняшнику, сторони приховали договір оренди. Крім того, школа розпорядилася ділянкою без згоди Держгеокадастру. У законодавстві є виключні підстави для продажу ділянки або прав на неї – зокрема права оренди – без проведення земельних торгів. Однак сторони не виконали процедуру для відведення в оренду ділянки. Стосовно закриття провадження через припинення договору, то у випадку визнання недійсним договору (як вимагає прокуратура), він визнається таким з моменту його укладення. У частині повернення ділянки, суд прокуратурі відмовив, оскільки визнання недійсним договору передбачає, що кожна із сторін зобов’язана повернути другій стороні все, що вона одержала на виконання правочину. Крім того, сторони при укладанні договору не підписували акти прийому-передачі землі.

Олег Чупета – це колишній депутат Новоуспенівської сільської ради (подав декларацію перед звільненням наприкінці 2017 року). Він також голова фермерського господарства “Магнат”. Особа з ПІБ Чупета Олександр Васильович як голова ФГ “Росток” балотувалася до Веселівської РДА від “Блоку Петра Порошенка “Солідарність”. Адресою реєстрації він вказував ту ж вулицю, що і Олег Чупета (різниця у п’ять будинків).

ПОДІЛИТИСЯ В СОЦ. МЕРЕЖАХ

НАШІ ГРОШІ Друкувати Друкувати

НАШІ ГРОШІ

31.03.2023
30.03.2023
29.03.2023
28.03.2023
26.03.2023
24.03.2023
23.03.2023
22.03.2023
21.03.2023
20.03.2023
19.03.2023