11 Квітня 2019
Запорізький окружний адміністративний суд рішенням від 12 лютого скасував постанову ДАБІ у Запорізькій області про штраф для ТОВ “Токмак Солар Енерджі” за недопуск перевіряльників на сонячну електростанцію.
Згідно з матеріалами справи, Токмацька райдержадміністрація та ТОВ “Токмак Солар Енерджі” наприкінці 2011 року уклали угоду оренди землі для будівництва сонячної електростанції розміром 28 га (2325282400:08:001:0014) та 4,8 га (2325282400:08:001:0015).
Згодом фірма подала до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області декларації про початок будівельних робіт, а наприкінці 2012 року інспекція затвердила для неї декларацію про готовність об’єкта до експлуатації.
Однак, наприкінці 2018 року на адресу Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізької області (перейменована Інспекція) надійшов лист від НАБУ з пропозицією провести перевірку на електростанції, і за можливості скасувати декларацію про готовність об’єкта до експлуатації. Підставами детективи вказували, що відповідно до цієї декларації від 25.12.2012, датою закінчення будівництва визначено 17.12.2012, однак під час слідства НАБУ встановило, що фактично збудували станцію пізніше (будівництво почалося після 1 січня 2013 року). (Суть інкримінованого злочину полягала у тому, що від часу введення станції в експлуатацію залежала вартість, за яку держава купувала електроенергію у станцій. Оскільки станція була збудована пізніше, ніж в декларації від ДАБІ, то і вартість електроенергії мала бути меншою, до того ж, більшою мала бути питома вага матеріалів та сировини українського походження у сонячних модулях).
На підставі цього звернення, ДАБІ видало наказ про проведення позапланової перевірки та згодом щодо продовження перевірки (на два дні). Втім, невказаний в.о. генерального директора ТОВ “Токмак Солар Енерджі” інспекторів на станцію не пустив. Також він не надав необхідні для перевірки документи і на запит. Працівники ДАБІ надалі видали низку документів, зокрема, припис про зобов’язання ТОВ “Токмак Солар Енерджі” пустити їхніх працівників на станцію для перевірки. Також склали постанову про накладення 55 тис. грн штрафу за недопуск працівників.
Втім, представники ТОВ “Токмак Солар Енерджі” зі штрафом не погодилися, і звернулися до суду для його скасування.
Суд цей позов задовольнив. Вказувалося, що ці перевірки можливі стосовно об’єктів, які будуються. Однак, фірма отримала декларацію про готовність об’єкта до експлуатації та зареєструвала права власності на електростанцію. Тобто фірма вже нічого не будувала, а сама станція вважалася збудованою. Саму перевірку у такому випадку не можна вважати такою, що здійснювалася в рамках державного архітектурно-будівельного контролю. Окремо, представники “Токмак Солар Енерджи” вказували, що недопуск ДАБІ до перевірки фактично звівся до ненадання необхідних документів. Однак, представники фірми направляли ДАБІ пояснення та перелік наявних документів. Стосовно решти документації, то частину вилучила та не повернула міліція (розслідували провадження до НАБУ), частину передали на зберігання та утилізацію до архівного відділу виконавчого комітету Токмацької міської ради, ще частину документів втратили. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю” (пункт 14 Порядку №553), “Токмак Содар Енерджи” могло надавати ті документи, які воно вважало необхідним. У разі ненадання усіх документів, перевірку мають здійснювати без них і це не вважається недопуском до перевірки. Також, представники ДАБІ належним чином не обґрунтували у чому саме полягав недопуск.
Раніше представники ТОВ “Токмак Солар Енерджи” через суд скасували згадані накази про проведення та продовження перевірки. Також скасували припис про зобов’язання пустити на станцію інспекторів ДАБІ. На всі рішення першої інстанції вже подали апеляцію.
Варто додати, нещодавно детективи НАБУ через суд досягли визнання недійсним договору між ТОВ “Токмак Солар Енерджі” та ПП “Компанія “Пріма-Транс” щодо поставки обладнання для сонячної електростанції (на травень призначена апеляція). НАБУ називало цей договір фіктивним, оскільки ПП “Компанія “Пріма-Транс” такого обладнання для станції в країну не ввозило.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура у кримінальному провадженні щодо незаконного отримання “Токмак Солар Енерджі” зеленого тарифу нещодавно змінила підслідність, і тепер замість НАБУ його розслідує поліція. Юристи ГО “Центру протидії корупції” припускають, що таке рішення прокурорів може призвести до поховання справи. Детективи, у рамках розслідування, вказували про заволодіння коштами ДП “Енергоринок” через отримання такого тарифу на 300 млн грн.
Представник “Токмак Солар Енерджі” Олександр Рєпкін на підозри НАБУ вказував, що з 2010 року обладнання ввозилося в Україну під різними кодами, а не тільки під тими, що перевірило НАБУ. Дешифрування території – це роздруківки з Google Maps, і їхня актуальність сумнівна, з урахуванням того, що наразі на гугл-мапах ще немає недавно встановлених панелей.
ТОВ “Токмак Солар Енерджі” володіє кіпрська фірма “Юкрейн Реньювабл Енерджі Холдингз Урех Лімітед”, де кінцевими бенефіціарами є депутат Запорізької міськради від “Оппоблоку” Руслан Божко та депутат Запорізької облради від “Оппоблоку” Олександр Рєпкін, чий округ охоплює Токмак. У 2013 році фірмою володіли Оксана Красюк – родичка тодішнього голови Запорізької податкової адміністрації Олексія Тімарцева, Олександри Рєпкіни (батько та син), Божко Сергій Віталійович.
Tеги | Токмак