25 Квітня 2019
Господарський суд Запорізької області рішенням від 11 квітня визнав недійсною угоду обмеженого користування полігоном для ТОВ “Умвельт-Запоріжжя”.
Згідно з матеріалами справи, Запорізьке комунальне автотранспортне підприємство 082801 “Комунсантрансекологія” та ТОВ “Умвельт-Запоріжжя” у березні 2018 року уклали договір про встановлення земельного сервітуту.
За цим договором комунальники надали ТОВ “Умвельт-Запоріжжя” право на обмежене платне (сплачували податок на землю) користування полігоном площею 47 га на вул. Базова, 10-в (2310100000:07:052:0016). Це обмежене право дозволяло проїзд на ділянці для працівників фірми або її підрядників; також фірма мала право на проведення робіт щодо вивезення або захоронення відходів на полігоні, прокладання та експлуатацію ліній комунікацій. Згодом укладеними додатковими угодами кінцевий термін сервітуту визначили квітнем 2019 року.
Однак, Держгеокадастр у серпні 2018 року провів перевірку договору з питань дотримання вимог земельного законодавства та виявив, що вказаний договір мали укладати з Запорізькою міськрадою. Крім того, у договорі є ознаки оренди землі – через пункт про право на здійснення робіт з вивезення та захороненням відходів.
З огляду на це, прокуратура звернулася до суду для визнання недійсним цього договору.
Проти цього позову виступила, зокрема, сама міськрада (у інтересах якої прокуратура подала позов). Вказувала, що у 2018 році відбулося дві перевірки цього договору (тимчасовою контрольною комісією міськради та Держгеокадастром – у вересні 2018 року) і жодна не знайшла порушень.
Але суд цей позов задовольнив. Вказувалося, що виконання робіт та розміщення відходів на ділянці не охоплюються правом земельного сервітуту, вони охоплюються правом користування земельною ділянкою. Зі змісту договору також вказано, що дія сервітуту поширюється на частину земельної ділянки площею 47 га, однак ці 47 га – це територія полігону загалом. Тобто комунальники передали фірмі право користування усією ділянкою, а не частиною. До того ж, усі дії з комунальним майном має здійснювати міськрада, однак вона рішення про передачу ділянки у користування ТОВ “Умвельт-Запоріжжя” не ухвалювала. Передача ділянки “Умвельт-Запоріжжя” таким способом позбавила територіальну громаду можливості отримати дохід від користування ділянкою. Земельний податок фірма і так мала сплачувати. Стосовно перевірок, на які вказувала міськрада, то їхні результати не є обов’язковими, і їх треба довести у суді.
Варто додати, у вказаному рішенні також зазначалося, що міськрада на початку 2019 року передала вказану ділянку в оренду “Комунсантрансекологія” з правом надання її у суборенду.
ТОВ “Умвельт-Запоріжжя” (нині “Вельтум-Запоріжжя”) належить ЗКАП 082801 “Комунсантрансекологія” (44%) та ТОВ “Вельтум Україна” (56%), кінцеві бенефіціари – Андрій Брудний та Андрій Шерстньов. Генеральним директором з 2016 року є Ігор Бурчак (він же підписант), другим підписантом є Андрій Бережний.
Андрій Шерстньов також співволодіє ТОВ “Біогаз Україна”, яке на одному зі сміттєзвалищ видобуває електрику.
Нещодавно прокуратура невдало спробувала довести приховану приватизацію і оскаржити передачу комунального майна в “Ремондіс” (початкова назва “Умвельт-Запоріжжя”). Поліція також розслідує відповідне кримінальне провадження. Окрім вказаного провадження також розслідували ще одне (зараз справа розглядається у суді) – стосовно безпідставного використання ТОВ “Умвельт-Запоріжжя” ділянок, які знаходилися у користуванні комунальників. Йшлося про ділянку на вул. Базова, 10 (призначення – розташування полігону побутових відходів) та на вул. Іванова, 99 (призначення – розташування виробничої бази та стоянки сміттєвозів). Обвинуваченим у справі виступає згаданий гендиректор ТОВ “Вельтум-Запоріжжя” Ігор Бурчак.
Tеги | Запоріжжя