Через санкції офшор Дерипаски не зміг стягнути майже мільярд гривень із “ЗАлКу

21 Червня 2019

Господарський суд Запорізької області рішенням від 6 червня не задовольнив позов компанії Judson Trading Limited про стягнення з АТ “Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат” 835 млн грн позики і процентів, бо сам кредитор під санкціями.

Згідно з матеріалами справи, Закрите акціонерне товариство “АвтоВАЗ-Інвест” у 2001 році придбало у Фонду державного майна України 68% акцій ВАТ “ЗАлК” за 380 млн грн.

Окрім сплати за акції ЗАТ “АвтоВАЗ-Інвест” також зобов’язалося інвестувати 200 млн дол. США та рефінансувати зобов’язання ВАТ “ЗАлК” за кредитною угодою.

У 2006 році “Укрсоцбанк” який діяв від імені ЗАТ “АвтоВАЗ-Інвест” продав акції ВАТ “ЗАлК” компанії Velbay Holdings Limited, і остання стала наступником усіх прав та обов’язків за приватизаційним договором.

Через декілька років ВАТ “ЗАлК”, “Judson Traiding Limited” (кредитор) та “Velbay Holdings Limited” (поручитель) уклали договір позики – поновлювальну кредитну лінію з максимальною сумою боргу 30 млн дол. США. (Кінцевий строк для повернення коштів у справі не вказувався, однак останню додаткову угоду про повернення коштів не пізніше 2014 року суд згодом визнав недійсною).

Втім, ВАТ “ЗАлК” отримані 30 млн дол. США у строк не повернуло та відсотки за ними не сплатило. Тож, Judson Trading Limited звернулося до суду для стягнення з підприємства 30 млн дол США основного боргу та 9,15 млн дол. США відсотків.

Втім, суд цей позов не задовольнив. Вказувалося, що Президент України у травні 2018 року своїм указом ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про застосування санкцій. У переліку підсанкційних підприємств було і Judson Trading Limited, а серед заборон для неї, зокрема вказувалися: запобігання виведенню капіталів за межі України та зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань. Представники Judson Trading Limited не надали доказів на оскарження цього рішення. Тож, ці заборони не дозволяють суду стягнути на користь компанії вказану заборгованість.

Окремо слід вказати, що представники АТ “ЗАлК” (нещодавно перейменоване) наполягали, що зазначені гроші – це інвестиції. Однак суд відкинув ці аргументи, бо в укладеному договорі передбачене повернення грошей зі сплатою процентів.

Прокурор також згадував у суді на кримінальне провадження стосовно штучного створення фіктивної фінансової заборгованості АТ «ЗАлК» перед підконтрольними ОК «Русал» структурами сумою 30 млн. доларів. Він зазначав, що у проваджені складено повідомлення про підозру, зокрема і щодо порушень при укладанні та виконанні вказаних договорів.

Варто додати, вказаний господарський позов подали до суду ще у 2015 році, однак провадження у справі відновили лише у 2018 році, оскільки змінилося законодавство, і зникла така підстава для зупинення провадження як надсилання судом матеріалів справи органу досудового розслідування.

ПАТ “ЗАлК” належить державі (68%) та Velbay Holdings Limited (29%). Останню пов’язують із російським олігархом Олегом Дерипаскою.

“Velbay Holdings Ltd.” у 2006 році придбала у Фонду держмайна 68,01% акцій “ЗАлК”, однак у 2015 році прокуратура через суд повернула їх у державну власність. У 2017 році СБУ повідомила про підозру представникам “РусАл” (володіє часиною запорізького підприємства через Velbay Holdings Limited ) у знищенні “ЗАлК” в інтересах Росії.

Дочірні підприємства російської компанії “РусАл” Олега Дерипаски, Михайла Прохорова та інших акціонерів вимагають у Міжнародному центрі з врегулювання інвестиційних спорів від України компенсації інвестицій у ПрАТ “Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат”.

Нещодавно Velbay Holdings Limited не змогло скасувати оновлення наглядової ради “ЗАлК” без своєї участі – також через санкції.

Judson Trading Limited неодноразово (1,2) відкривало “ЗАлК” кредитні лінії, і на кінець 2014 року загальний борг “ЗАлКу” перед Judson Trading Limited склав 2,27 млрд грн. Цю кіпрську компанію Україна у 2016 році включила у санкційний список разом із “РуСал” – їх обох пов’язували між собою. Після цього підприємство заявило, що буде вимагати відшкодування за це рішення збитків від України.

ПОДІЛИТИСЯ В СОЦ. МЕРЕЖАХ

НАШІ ГРОШІ Друкувати Друкувати

НАШІ ГРОШІ

08.02.2023
07.02.2023
06.02.2023
03.02.2023
02.02.2023
01.02.2023
31.01.2023
30.01.2023
29.01.2023
27.01.2023
26.01.2023