07 Серпня 2019
Співробітники Головного слідчого управління Національної поліції України закрили провадження щодо незаконного отримання зеленого тарифу ТОВ “Токмак Солар Енерджі”. Про це йдеться у відповіді Генеральної прокуратури України на запит ГО “Центр протидії корупції”.
Нагадаємо, НАБУ з 2017 року почало розслідувати провадження №52017000000000617 щодо заволодіння “Токмак Сорлар енерджі” коштами ДП “Енергоринок” через продаж останньому електроенергії впродовж 2014-2018 рр. за завищеними на 300 млн грн цінами.
Детективи підозрювали, що “Токмак Солар Енерджі” отримало зелений тариф на третю чергу сонячної станції, яка ще не була побудована. Так при будівництві використовували панелі ПП “Компанія “Пріма-Транс”, які протягом 2012-2014 року не ввозилися в Україну в таких обсягах. Крім того у дешифруванні місцевості станом на кінець 2012 року третьої черги СЕС теж немає. Тож отримання фіксованого зеленого тарифу раніше фактичного запуску станції завдало збитки, адже на початку 2013 року його істотно знизили, а третя черга СЕС всі ці роки і до цього дня продає електроенергію за старими ставками.
Однак процесуальний керівник у грудні 2018 року визначив підслідність за Головним слідчим управлінням поліції Національної поліції України. Детективи НАБУ спробували це рішення оскаржити керівнику антикорупційної прокуратури, і, вочевидь, невдало. Нещодавно ж ГО “Центр протидії корупції” отримало відповідь від Генеральної прокуратури України, де вказувалося, що зазначене провадження 17 травня 2019 року закрив слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України Борець І.В. на підставі п.2. ст.1 284 кримінально процесуального кодексу (через відсутність в діянні складу кримінального правопорушення).
Відповідно до даних сайту НКРЕКП, тариф підприємству встановлений до 2030 року. За попередніми підрахунками, збитки державі за цією схемою до 2030 року становитимуть понад 1 млрд грн.
Варто додати, за словами юристів ГО “Центр протидії корупції” така зміна підслідності (і вже закриття провадження – від НГ.З) також може стати підставою для залишення без розгляду господарського позову НАБУ до “Токмак Солар Енерджі” про визнання недійсною позики з ПП “Компанія “Пріма-Транс” на придбання сонячних панелей. Детективи вважали позику фіктивною і визнали недійсною у суді першої інстанції (апеляція призначена на 27 серпня).
Представник “Токмак Солар Енерджі” Олександр Рєпкін на підозри НАБУ вказував, що з 2010 року обладнання ввозилося в Україну під різними кодами, а не тільки під тими, що перевірило НАБУ. Дешифрування території – це роздруківки з Google Maps, і їхня актуальність сумнівна, з урахуванням того, що наразі на гугл-мапах ще немає недавно встановлених панелей.
Окрім вказаної кримінальної справи, “Токмак Солар Енерджі” скасувало у першій інстанції накази Державної архітектурно-будівельної інспекції Запорізької області про проведення та продовження перевірки на сонячній станції (апеляція підтвердила). Перевірку фірми інспекцією ініціювало НАБУ під час розслідування вказаного кримінального провадження. Також “Токмак Солар Енерджі” скасувало припис про зобов’язання пустити на станцію інспекторів ДАБІ та про накладення штрафу за їхній недопуск (останнє рішення також підтвердила апеляція).
ТОВ “Токмак Солар Енерджі” володіє кіпрська фірма “Юкрейн Реньювабл Енерджі Холдингз Урех Лімітед”, де кінцевими бенефіціарами є депутат Запорізької міськради від “Оппоблоку” Руслан Божко та депутат Запорізької облради від “Оппоблоку” Олександр Рєпкін, чий округ охоплює Токмак. У 2013 році фірмою володіли Оксана Красюк – родичка тодішнього голови Запорізької податкової адміністрації Олексія Тімарцева, Олександри Рєпкіни (батько та син), Божко Сергій Віталійович.
ПП “Компанія “Пріма-Транс” належить Олександру Харчевному з Донецької області, фірма з 2014 року знаходиться у стані припинення.