Фірма стягнула 700 тисяч збитків за втрачену поліцейськими рибу, яку вилучили під час обшуків

14 Серпня 2019

Господарський суд Запорізької області рішенням від 7 серпня стягнув 700 тис. грн з Головного управління Національної поліції у Запорізькій області за неповернення та втрату вилученої рік тому риби.

Згідно з матеріалами справи, слідче управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області у липні 2018 року провело огляд рибальського судна МРСТ “Бердянець” на території Азовського моря поблизу м. Бердянськ у рамках розслідування провадження №12018080000000157 за ст. 249, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 358 кримінального кодексу (незаконне зайняття рибним промислом, зловживання владою та підробка документів).

Під час цього огляду вилучили, зокрема, квитанції обліку виловлених водних біоресурсів, які прийняті від МРСТ “Бердянець”; копію протоколу науково-дослідницьких робіт ІРЕМ “Моніторинг та прогнозування заморних явищ” та 301 полімерний ящик з рибою “бичок” загальною вагою 7 891 кг.

Окрім цього, слідчі за дозволом суду провели обшук приміщень ПП “РКП Маяк” (власника корабля “Бердянець”) на вул. Причальна, буд. 36 у Бердянську – для вилучення начебто підроблених документів для незаконного вилову риби та подальшої її реалізації. Проте, під час обшуку слідчі вилучили тюльку вагою 23 103 кг. та бичок вагою 1 630 кг.

Згодом голова Орджонікідзевського суду Вікторія Калюжна дозволила слідчим арештувати вилучене на кораблі та у приміщеннях майно. Після чого слідство передало товар на зберігання ТОВ “Барк”.

Однак, апеляційний суд через місяць своїми ухвалами (1,2,3,4) скасував дозвіл на арешт майна ПП “РКП Маяк”, оскільки орган слідства та суд першої інстанції не довели обґрунтованість підозри, розумність та співмірність обмеження права власності. Надалі ПП “РКП МАЯК” звернулося до заступника начальника ГУНП в Запорізькій області Гребенюка К.В. з клопотанням про повернення риби та документів. Однак, представники фірми у встановлений законом строк (3 дні) не отримали ні відповіді, ні рішення, тому звернулися до обласної прокуратури, яка клопотання задовольнила.

Представник ПП “РКП МАЯК” після цього з’явився на склад ТОВ “БАРК” для отримання вилученої риби, однак з’ясувалася, що на території складу сталось відключення електроенергії, а аварійну лінію підключення незаконно розібрало ПрАТ “Азовкабель”, тож рибу переробили.

З огляду на це, представники ПП “РКП МАЯК” звернулися до суду для стягнення 698 тис. грн шкоди з Державного бюджету України, також 30 тис. грн на адвокатські послуги та 2 тис. грн на проведення експертизи. Відповідачами виступили Головне управління Національної поліції в Запорізькій області та Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області.

Представники поліції у суді заперечували проти позову та вказували, що фірма не оскаржила рішення, дії чи бездіяльність органу досудового розслідування; до слідчого судді зі скаргами на бездіяльність слідчого не зверталися. Посилання на відмову суду у накладенні арешту не встановлюють протиправність дій чи бездіяльності поліцейського. Розслідування кримінального провадження про незаконний вилов риби ще триває. На території Запорізької області відсутня державна спеціалізована судово-експертна установа, яка б могла забезпечити схоронність риби.

Втім, суд цей позов задовольнив. Вказувалося, що дійсно, поліція не зберегла та не повернула вилучене майно фірмі. Окрім цього, строк зберігання риби стікав у вересні 2018 року – лютому 2019 року відповідно. Розмір заявлених фірмою збитків підтверджується висновком Бердянського невідокремленого відділення Запорізької торгово-промислової палати. Поліція дійсно не мала дозволу на вилучення риби під час другого обшуку – з приміщень ПП “РКП МАЯК”. До того ж слідство мало передати вилучений товар у державну спеціалізовану судово-експертну установу, яка б могла забезпечити схоронність полетів свіжомороженої риби (наявні у Дніпропетровській та Херсонській областях).

Тож неправомірні дії посадових та службових осіб ГУНП в Запорізькій області щодо вилучення майна, дозвіл на вилучення якого не надавався, прийняття незаконного рішення про передачу такого майна на відповідальне зберігання сторонній особі без правової підстави на те, незабезпечення схоронності такого майна до повернення його власнику, невиконання постанов прокуратури Запорізької області та неповернення такого майна власнику призвели до завдання позивачу шкоди, оскільки він втратив належне йому майно.

Варто додати, слідчі ДБР розслідують кримінальне провадження №62019080000000127 за ст. 364 та 375 КК (зловживання службовим становищем та винесення завідомого неправосудного рішення) стосовно незаконного вилучення риби поліцією у ПП “РКП МАЯК”.

ПП “РКП Маяк” належить Валентині Бондар та Ользі Пашковій. Фірму підозрювали у змові з керівництвом Інституту рибного господарства та екології Азовського моря та Азовського басейнового управління державного агентства рибного господарства. Так, під час масового нересту учасники змови завуалювали промисловий вилов бичка з акваторії Азовського моря під науковий лов, чим фактично знищували популяцію бичка.

Варто зазначити, у вказані господарській справі вказувалося, що ПП “РКП МАЯК” є співвиконавцем програми проведення дослідницького вилову водних ресурсів науково-дослідних робіт, що виконує Державний інститут рибного господарства та екології моря.

Стосовно ТОВ “Барк”, то, вочевидь, йдеться про рибопереробну компанію. ТОВ “Барк” через ТОВ “Почерк” належить Володимиру та Наталі Череповським. Нещодавно через суд невдало спробували скасувати арешт судна “Вера”, який належить ТОВ “Почерк”. Арешт накладали у проваджені № 12016080130003535 за ст.249, ст.342, ст.364-1 (незаконне зайняття рибним промислом, опір представникові влади, зловживання повноваженнями).

ПОДІЛИТИСЯ В СОЦ. МЕРЕЖАХ

НАШІ ГРОШІ Друкувати Друкувати

Tеги | Бердянськ, Запоріжжя

НАШІ ГРОШІ

09.06.2023
08.06.2023
07.06.2023
06.06.2023
04.06.2023
02.06.2023
01.06.2023
31.05.2023
30.05.2023
29.05.2023
28.05.2023
27.05.2023