29 Жовтня 2019
Жовтневий районний суд ухвалою від 23 жовтня поновив закрите військовою прокуратурою провадження щодо фіктивних відряджень полковників запорізького СБУ у зону АТО у 2015 році.
Згідно з матеріалами справи, невказана особа у 2015 році звернулася до Генеральної прокуратури України з заявою про злочин трьох полковників Управління СБУ у Запорізькій області. Вказувалося, що вказані офіцери впродовж жовтня-листопада 2014 року в зоні проведення АТО фактично не перебували, але вносили до офіційних документів завідомо неправдиві відомості та вчиняли інші підроблення офіційних документів для незаконного отримання статусу учасника бойових дій.
Вказану заяву у квітні 2015 року внесли до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за ст. 366 кримінального кодексу (службове підроблення). Однак вже у листопаді того ж року слідчий військової прокуратури Запорізького гарнізону Ейснер І.І. це провадження закрив через відсутність в діях складу кримінального правопорушення.
Після цього заявник таке закриття у травні 2016 року успішно оскаржив через апеляційний суд, оскільки слідчий лише допитав свідків та дослідив посвідчення про відрядження, чим констатував факт перебування їх у відрядженні в Маріуполі.
Однак через декілька місяців слідчий військової прокуратури Запорізького гарнізону Ейснер І.І знову закрив це провадження за тими ж підставами.
Після цього заявник знову оскаржив закриття провадження через суд, вказавши на неповноту розслідування: не допитано свідка, не звірено накази відправки особи у зону АТО і знаходження її в цей час в УСБУ старшим наряду по охороні адмінбудівлі УСБУ; не з`ясовано чи знаходились особи і скільки часу в зоні АТО згідно трафіків; не досліджені документи, на підставі яких знищено журнал видачі зброї для виконання бойових завдань; не досліджено законність виїзду в зону АТО осіб.
Втім, слідчий військової прокуратури Запорізького гарнізону Ейснер І.І. це провадження через декілька місяців знову закрив за тими ж підствами.
Наприкінці 2016 року заявник оскаржив це закриття у суді з тією ж аргументацією, втім провадження знову закрив вже прокурор військової прокуратури Запорізького гарнізону Ромащенка М.О. Надалі провадження після судових оскаржень також закривав заступник військового прокурора військової прокуратури Запорізького гарнізону підполковника юстиції Макаєв О.О. та слідчий військової прокуратури Запорізького гарнізону Купа О.С.
Тоді скаржник знову звернувся до суду для оскарження такого закриття, вказуючи, що зміст вказаної постанови ідентичний змісту попередніх трьох постанов, яким вказане провадження закривалось раніше. Звернув увагу на те, що абзаци та помилки у прізвищах свідків однакові. Висновки слідчого не підтверджуються доказами, наданими заявником, та не досліджені під час досудового розслідування. Також слідчий не вжив заходів для отримання інших доказів.
Суд цю скаргу задовольнив. Вказувалося, що з моменту останнього задоволення скарги заявника пройшло два роки. Водночас, слідчі не провели низку слідчих дій: не отримано копії службових документів, не встановлено номери мобільних телефонів полковників, не вилучені посвідчення про відрядження, не вилучені документи для почеркознавчої експертизи, не допитано заявника, не отримано зразків відбитку печатки усіх чергових УСБУ в м. Маріуполі.
Tеги | Запоріжжя