СБУ розслідує як несплата “ЗТМК” боргів за електрику знищує “Запоріжжяобленерго” і вже цікавилися процесом зупинки комбінату

05 Грудня 2019

Управління СБУ в Запорізькій області підозрює посадовців ТОВ “ЗТМК” у знищенні ПАТ “Запоріжжяобленерго” через несплату останньому боргів за електрику. Про це йдеться в ухвалі Жовтневого районного суду від 29 листопада.

Згідно з матеріалами справи, TOB “ЗТМК” на теперішній час заборгувало за електроенергію перед ПАТ “Запоріжжяобленерго” більше 1 млрд грн (40% загальної заборгованості всіма підприємствами перед обленерго).

Законність цих вимог обленерго підтвердило численними виграними у судах позовами, однак TOB “ЗТМК” гроші все одно не сплачує.

Це призвело до боргів вже обленерго перед ДП “Енергоринок” за придбану активну електричну енергію та застосування НКРЕКП до “Запоріжжяобленерго” нульового алгоритму розподілу коштів на поточний рахунок. Також для підприємства встановили додаткові щодобові відрахування у розмірах, що фактично перевищують суми надходжень. Як наслідок, господарська діяльність ПАТ “Запоріжжяобленерго” блокується через нестачу грошових коштів для виплати заробітних плат, матеріального забезпечення ефективної роботи аварійно-відновлювальних бригад, виконання планів з капітального ремонту електромереж та ремонтно-експлуатаційного обслуговування електромереж та ін.

Також формування заборгованості ТОВ “ЗТМК” призводить до масових акцій протесту серед працівників підприємства ПАТ “Запоріжжяобленерго” та населення міста, масштабного звільнення фахівців та зниження ефективності, внаслідок чого відбуваються перебої в роботі систем електропостачання Запорізької області, та, як наслідок, підвищення соціальної напруги та загострення суспільно-політичної ситуації в регіоні.

Окрім цього, “Запоріжжяобленерго” є стратегічним підприємством, оскільки забезпечує електрикою військові частини, медичні, освітні, оборонні заклади, підприємства, які виробляють, використовують та зберігають особливо небезпечні матеріали та речовини.

З огляду на це, СБУ (зокрема за заявою Запоріжжяобленерго) у червні 2018 року відкрило кримінальне провадження №22018080000000044 за ст. 111 та 206 кримінального кодексу (державна зрада та протидія законній господарській діяльності). Згодом слідчі звернулися до суду для продовження строків розслідування на півроку, бо їм потрібно допитати директора ТОВ “ЗТМК” і за наявності підстав підготувати йому підозру, допитати інших осіб, отримати результати експертизи. Суд це клопотання задовольнив.

В ухвалі також вказувалося, що слідчі вже допитали спеціалістів стосовно теоретичної можливості зупинення технологічного процесу Кролля, який використовується на підприємстві ТОВ “ЗТМК”. Встановлено, що технологічний процес можливо зупинити без техногенної катастрофи.

Окрім цього, слідчі встановили, що значна частина енергоємного обладнання, яке віднесено до екологічної броні, на теперішній час не працює, графік споживання електричної енергії ТОВ “ЗТМК” нерівномірний та містить неодноразові зниження величини споживання електричної потужності, менше, ніж потужність екологічної броні (розмір мінімальної кількості електроенергії для підприємства, яке дозволяє запобігти надзвичайним ситуаціям), а добове споживання електричної енергії менше, ніж добове споживання електричної енергії екологічної броні, що визначена проектом.

Також слідчі оглянули інформацію щодо підписання договорів між ТОВ “ЗТМК” та ПАТ “Об`єднана гірничо-хімічна компанія” на 383 млн грн і публікацію журналістського розслідування щодо багатомільйонних контрактів ПАТ “Об`єднана гірничо-хімічна компанія” з Російською Федерацією.

Окремо в ухвалі вказувалося, що працівниками ТОВ “ЗТМК” надається допомога Російській Федерації в проведенні підривної діяльності проти України, спрямованої на знищення стратегічно важливого підприємства для економіки та безпеки держави ПАТ “Запоріжжяобленерго”.

ТОВ “ЗТМК” належить на 51% Фонду державного майна України та на 49% компанії “Толексіс трейдінг лімітед”, де бенефіціаром вказується Дмитро Фірташ. При цьому, нині саме Фірташ по факту контролює комбінат.

60% акцій “Запоріжжяобленерго” належить державі, 16,5% – кіпрській “Lex Perfecta Limited”, яку пов’язують з Ігорем Суркісом, 12% – “Bikontia Enterprises Limited” з Кіпру, що приписують Костянтину Горигоришину та Ігорю Коломойському, 7% – кіпрській “Kerelio Commercial Limited”.

ПОДІЛИТИСЯ В СОЦ. МЕРЕЖАХ

НАШІ ГРОШІ Друкувати Друкувати

Tеги | Запоріжжя

НАШІ ГРОШІ

29.09.2023
28.09.2023
27.09.2023
26.09.2023
25.09.2023
24.09.2023
22.09.2023
21.09.2023
20.09.2023
19.09.2023