17 Січня 2020
Орджонікідзевський районний суд ухвалою від 10 січня відмовив у задоволенні скарги колишнього директора Департаменту ЖКГ Запорізької міськради Валерія Безлепкіна про скасування йому повідомлення про підозру.
Згідно з матеріалами справи, директор Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради Валерій Безлепкін у 2014 році надав вказівку керівництву КП “Водоканал” на укладання договорів з певними постачальниками. Так, “Водоканал” уклав договір з ТОВ “Укрексимгрупп” вартістю 800 тис. грн. на закупівлю товарів різної категорії та різного застосування. Також Валерій Безлепкін під загрозою звільнення наказав директору КП “ЕЛУАШ” купувати товари у ТОВ “Укрексимгрупп” без попереднього моніторингу цін та вивчення сертифікаційних матеріалів. Окрім цього, “Водоканал” уклав договір з ТОВ “Техас-Газ” на виконання випробувань та налагоджувальних робіт котлів вартістю 38 тис. грн та 58 тис. грн. Середня ж ціна на такі роботи складала 19 та 17 тис. грн. Також Валерій Безлепкін фактично керував закупівлями МКП “Основаніє”. Так, останнє у 2014 році уклало договір з ДП “Коніка Мінолта Україна” на друк рахунків – не менше 500 тис. копій на місяць вартістю 35 тис. грн, водночас, фактична потреба в роздруківці рахунків не перевищувала 200 тис. копій на місяць.
Також Валерій Безлепкин ввів новий механізм оплати за рахунками: після складання документів бухгалтером, вони направлялися до Департаменту і особисто погоджувалися Валерієм Безлепкіним. Він міг без пояснення причини викреслити або вписати оплати. Так, він викреслив оплати для ТОВ “Міські комунікаційні системи” та взагалі заборонив перераховувати їм гроші – у результаті з “Основаніє” надалі через суд стягнули штрафні санкції на 3,5 млн грн.
З огляду на це, слідчі за відкритим у березні 2014 року кримінальним провадженням №12014080020001068 за ст. 191 та 364 кримінального кодексу (привласнення та зловживання службовим становищем) наприкінці 2018 року оголосили підозру Валерію Безлепкіну.
Втім, Валерій Безлепкін з цією підозрою не погодився і у квітні 2019 року звернувся до Орджонікідзевського районного суду для її скасування. На обґрунтування своєї вимоги скаржник вказував, що повідомлення про підозру є необґрунтованим (у фабулі кримінального провадження йдеться про злочини працівників “Основаніє”, він же ніколи там не працював; також у витягу з підозри немає відомостей про договори, “Основаніє” та “МКС”). Окрім цього, повідомлення підписано та вручено неуповноваженою особою, досудове розслідування здійснювалось неуповноваженим органом. Ці дії мало проводити НАБУ.
Суд вказану скаргу не задовольнив, оскільки можливість оскаржити підозру з’явилася зі змінами у законодавстві від 16 березня 2018 року. Вказані ж відомості внесли у Єдиний реєстр досудових розслідувань за ст. 191 КК – у липні 2015 року, а за ст. 364 КК – у березні 2014 року, тому щодо цього провадження діють старі норми. Нові норми зворотної дії у часі не мають.
Валерій Безлепкін з цим рішенням не погодився і звернувся до апеляції, яка зобов’язала суд першої інстанції наново розглянути цю скаргу – оскільки суд відмовив у задоволені скарзі, не перевіривши її доводи, тобто не розглянув по суті.
Втім під час нового розгляду суд першої інстанції скаргу не задовольнив. Вказувалося, що слідство у квітні 2019 року оголосило нову підозру у цьому проваджені – за ст. 364 КК та 206 КК (зловживання службовим становищем та протидія законній господарській діяльності) і в цей же день досудове слідство завершило. Надалі ж обвинувальний акт направили до суду (підготовче засідання призначене на 15 січня 2020 року). Оскаржити ж підозру можна лише на стадії досудового розслідування. Втім, це не позбавляє права захисту подати скаргу вже під час підготовчого засідання у справі.
Варто додати, Валерій Безлепкін намагається оскаржити і нову підозру від квітня 2019 року (результатів у судовому реєстрі поки немає).
Tеги | Запоріжжя