Прокуратура в апеляції не змогла оскаржити закриття провадження проти голови правління “Запоріжгазу” за втрату 26 мільйонів

22 Січня 2020

Запорізький апеляційний суд ухвалою від 29 листопада відмовив прокуратурі Запорізької області у оскарженні закритого судом першої інстанції провадження проти голови правління ПАТ “Запоріжгаз” за втрату 3,9 млн куб. м. газу.

Нагадаємо, заступник голови правління з постачання та обліку природного газу ПАТ “Запоріжгаз” (згодом т.в.о. правління та голова правління) Олег Мізік з вересня 2014 року по грудень 2015 року завищив на 3,9 млн куб. м. втрату газу від несприятливих погодних умов та аварійних ситуацій на розподільчих газопроводах. Для цього він вказав підлеглим розробити необхідні документи, які потім підписав. Кінцевою метою такого завищення було  списання невстановленим особам спожитого газу. Ці ж списані втрати на 26,6 млн грн ПАТ “Запоріжгаз” потім покрило з власних обігових коштів.

З огляду на це, слідчі у 2015 році відкрили кримінальне провадження №42015080000000192 за ст. 364-1 (зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми) та ст.366 (службове підроблення) кримінального кодексу, а згодом прокуратура звернулася до суду з відповідним обвинувальним актом.

Вже під час підготовчого засідання захисник обвинуваченого заявив клопотання про звільнення Олега Мізіка від кримінальної відповідальності за висунутим злочином ч.1 ст.366 КК України та закриття провадження, у зв`язку з закінченням строків давності. Суд це клопотання задовольнив, оскільки з часу вчинення злочину минуло більше, ніж чотири роки.

Окрім цього, представник потерпілого АТ “Запоріжгаз” (адвокат Ткаченко С.О.) заявив клопотання про закриття кримінального провадження за ч. 2 ст. 364-1 КК у зв`язку з відмовою самого потерпілого від обвинувачення. Прокурор проти цього клопотання заперечував, оскільки у справі є й інші потерпілі (не вказувалося які). Втім, суд клопотання все ж задовольнив, оскільки дійсно потерпілий відмовився від підтримання обвинувачення.

Прокурор з рішенням про закриття провадження за ст. 364-1 КК  не погодився і звернувся до апеляції. Він вказував, що в судовому засіданні не брали участь представники потерпілого (три невказані представники НАК “Нафтогаз України”, яке володіє 25%+1 акція ПАТ “Запоріжгаз”), але суд думку сторони обвинувачення не врахував та провів підготовче судове засідання, що потягло за собою ухвалення незаконного рішення. Ці особи від обвинувачення за ст. ст. 364-1 КК України не відмовлялися. Саме внаслідок дій керівництва ПАТ “Запоріжгаз” цьому підприємству заподіяли шкоду, отже посадовці “Запоріжгаз” не можуть представляти інтереси підприємства у цьому проваджені.

Втім, суд апеляційну скаргу прокурора не задовольнив. Так, відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, акціонер, навіть мажоритарний, не може розглядатись як належний заявник, якщо йдеться про порушення прав юридичної особи. Окрім цього, Велика Палата Верховного Суду у одній з постанов вказувала, що повноваження органу управління товариства, який діє від імені товариства, не можна ототожнювати з корпоративними правами його учасників, які діяти в інтересах товариства права не мають. Окрім цього, згідно з обвинувальним актом, заподіяно майнову шкоду виключно ПАТ “Запоріжгаз” і тільки воно має обирати на власний розсуд свого представника (його інтереси представляв адвокат Ткаченко С.О.) Крім того, у цивільному позові йдеться про стягнення шкоди на користь ПАТ НАК “Нафтогаз”, хоча шкода у такому розмірі заподіяна саме ПАТ “Запоріжгаз”. Також, вказані три представники “Нафтогаз України” отримували повістки про судове засідання, але на підготовче засідання у суді першої інстанції не з’явилися, що суд розцінює як небажання підтримувати позицію прокурора та відмову від реалізації своїх прав на участь в судовому засіданні в суді першої інстанції. Так само вони не з’явилися і у апеляційне засідання.

В ухвалі також вказувалося, що протягом трьох місяців сторони можуть подати касацію. Однак поки інформації про намагання оскаржити рішення апеляції у судовому реєстрі немає.

ПАТ “Запоріжгаз” контролюється структурами Дмитра Фірташа, також 25% акцій товариства належить НАК “Нафтогаз України”. Олег Мізік нині голова правління “Запоріжгаз”.

ПОДІЛИТИСЯ В СОЦ. МЕРЕЖАХ

НАШІ ГРОШІ Друкувати Друкувати

Tеги | Запоріжжя

НАШІ ГРОШІ

31.05.2023
30.05.2023
29.05.2023
28.05.2023
27.05.2023
26.05.2023
25.05.2023
24.05.2023
23.05.2023
22.05.2023