03 Квітня 2014
Колись один із авіалюбителів з подивом розповідав, що в 2007 році отримав пілотське посвідчення лише під №41. З того часу багато чого змінилося, але авіація так і не увійшла в життя пересічного українця. На днях Державіаслужба розкрила імена власників літальних апаратів, яких нарахувалося близько тисячі, з них півсотні належать запоріжцям. Можливо дехто і нерозпізнаний або ж сховався в офшорі, та загальну картину це не змінює.
Не дивина, що найбільшим авіапарком володіє авіакомпанія “Мотор Січ”. В її розпорядженні 9 вертолетів МІ-2, 2 вертолети Мі-8МСБ, два літаки Як-40 та по одному Ан-12Б, Ан-12БК, Ан-140, Ан-24РВ, Ан-24РВ, Ан-74ТК-200. Найновішим є АН-140 2003 року випуску, а середній вік авіапарку складає 34 роки.
Запорізька авіакомпанія “Константа”, майже 100% якої належить кіпрській Energy Standard Projects Limited Костянтина Григоришина має у власності лише один Як-40 1975 р. в. (від 130 тис. дол.). Ще кілька таких же моделей орендує у інших власників.
Власнику низки аптечних закладів, зокрема “Благодія” та “Мережі низьких цін” Андрію Ахтирському належить надлегкий двохмісний Virus SW та автожир Calidus 09. Перший літачок на сайті українського дистриб’ютора в минулому році пропонувався від 81,7 тис. євро. Calidus 09 представляє собою двомісний ґіроплан в тандемній конфігурації та на російських сайтах пропонується в базовій комплектації від 83 тис. євро.
До цих пір на брата нардепа Євгена Балицького, колишнього військового льотчика Олега, який загинув в минулому році, оформлено літаки Як-52 (1989 року випуску) та Cessna С-172 (1965 р. в.). Пропозиції першого з подібним роком випуску можна знайти в інтернеті від 19 тис. доларів, другого за 18 тис. євро.
Ще одному мелітопольцю Валентину Турецькому належить чехословацький L-200A 1960 р. в. (від 50 тис. дол.). Чоловік є співвласником ТОВ “Хладокомбінат”, ТОВ “Новотроїцькмолпром” та ТОВ “Аеродром-Якимівка”, чверть в якому також до цих пір зареєстрована на Олега Балицького.
Запорізька обласна федерація авіаційних видів спорту має Piper PA32R-301T 2006 р. в. (в США 2001 р. в. коштує 289 тис. доларів) та Як-52. Перед нинішнім керівником Владиславом Гальцовим федерацією встиг покерувати за час свого мерства в Запоріжжі нинішній нардеп Євген Карташов.
ПрАТ “Лист” володіє одним літаком Як-18Т 1978 р. в. (40 тис. дол.). Інформація про власника майже 90% акцій товариства в SMIDA не розкривається, втім керує ним Олексій Литвин – віце-президент Запорізького обласного союзу промисловців та підприємців (роботодавців) “Потенціал” та заступник губернатора Петрова.
Бердянський підприємець Владислав Андрєєв літає на Cessna FP172D 1963 р. в. Вочевидь, перебування під ковпаком у слідчих за вимагання хабара його не надто турбує , тож у листопаді минулого року Андрєєв отримав реєстраційне посвідчення. Втім, поки літати може недалеко – справу відправили на дорозслідування, а безпосередньо Андрєєва залишили на підписці про не виїзд.
Екс-депутат райради, голова колишнього колгоспу “Перемога” в Гуляйпільському районі, а нинішнього ТОВ, Леонід Горпинич володіє мотодельтапланом “Aeros-2” (7 тис. дол.).
На ПСП “Левадне” зареєстрований український аеропракт А-22 LS (60 тис. євро). Співвласником та директором ПСП є Лідія Горпинич, дружина вищевказаного Леоніда Горпинича. Як директор ПСП “Левадне” до Гуляйпільської міськради обирався їхній син – Ігор.
У власності Антона та Олексія Тимофєєвих знаходиться шість літаків Ан-2 (25 тис. дол.). Обидва Тимофєєва, разом зі своїм батьком Сергієм, є співвласниками ТОВ “Югавіа”, яке базується в Дніпропетровській області. Ще один чотиримісний легкий вертоліт Robinson R44 Raven II 2004 року зареєстрований безпосередньо на фірму “Югавіа”, вартість подібного 2003 р. в. за кордоном складає 145 тис. євро.
Авіаційно-технічний спортивний клуб “Профавіа” (Токмацький р-н) має у власності лише “Лидер” (UR-LIDR). За однією адресою з клубом зареєстроване ТОВ “Профавіа”, яким володіє Світлана Єжова та директора клубу Єж Радек. Як вбачається з реєстру судових рішень, фірма орендує аеродромний майданчик на території військової частини А3840 в Мелітопольському районі та експортує в Україну легкі цивільні літаки для подальшого перепродажу.
Невідома фізособа користується повітряною кулею АУС-N-7, що належить ПАТ “Карлсберг Україна” (колишньому ПБК “Славутич”). Ще одна куля належить Михайлу Яременко, голові Запорізького повітроплавального товариства “Аеросіч”.
Володимиру Ніколюку належить три Ан-2. Він разом з Юрієм Голобцовим володіє ПП “Юніком Авіа”, яке надає послуги у Вінницькій області.
Окрім цього, невідомий нам Максим Верещака керує K-10 “Свіфт” (55 тис. дол.), Кузькін Є. В., володіє Як-52, Зябкіна Ю.Є – Ан-2, як і Вольченко В.С., який виконує на ньому різноманітні роботи; Степанченко В.В., Вітрик О.В. та Дмітрійчук В.П. також мають у власності по Ан-2, які експлуатує “Універсал-Авіа – Хмельницький”.
Юрій Сидоров
Tеги | Бердянськ, Гуляйполе, Запоріжжя, Мелітополь, Токмак