25 Березня 2020
Токмацький районний суд вироком від 20 березня призначив колишньому чернігівському прокурору Дар’ї Ніколаєнко 17 тис. грн штрафу та 2 роки посадових обмежень за підробку документів і внесення неправдивих відомостей у ЄРДР щодо обвинувачення депутата у недостовірному декларуванні.
Згідно з матеріалами справи, прокурор Чернігівського відділу Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області Дар’я Ніколаєнко у липні 2017 року склала обвинувальний акт у кримінальному провадженні №42017081120000021, де вказала неправдиві відомості щодо повідомлення Роману Гришуну (вочевидь, депутату Стульнівської сільської ради) про підозру у вчиненні правопорушення за ст. 366-1 Кримінального кодексу України (декларування недостовірних відомостей).
Окрім цього, вона склала реєстр матеріалів досудового розслідування, куди внесла неправдиві відомості щодо повідомлення про підозру, складання обвинувального акту, допит підозрюваного, роз’яснення йому права на захист, повідомлення про завершення досудового розслідування, надання йому доступу до матеріалів досудового розслідування.
Після цього прокурор надала начальнику Чернігівського відділу Бердянської місцевої прокуратури Гресю Ю.Ю. супровідний лист про направлення до суду обвинувального акту, реєстру матеріалів досудового розслідування, розписки про отримання копій обвинувального акту та реєстру підозрюваним, які він і підписав, а згодом ці документи надіслали до суду.
Також Дар’я Ніколаєнко внесла до Єдиного реєстру досудових розслідувань інформацію щодо повідомлення про підозру, відкриття матеріалів досудового розслідування та направлення обвинувального акту до суду.
З огляду на це, силовики відкрили кримінальне провадження (прокуратура самостійно виявила правопорушення, на підставі рапорту прокурора відділу прокуратури Запорізької області Пилипіва Р.Л.) № 42017080000000611 за ч.1 ст. 362, ч.1 ст. 366 КК України (несанкціоновані дії з інформацією в автоматизованих системах та службове підроблення) та згодом скерували відповідний обвинувальний акт стосовно Дар’ї Ніколаєнко до суду.
Обвинувачена свою вину не визнала, від дачі пояснень відмовилася.
Зрештою, суд визнав її винуватою та призначив загалом 17 тис. грн штрафу та посадові обмеження на 2 роки. Вказувалося, що дійсно в матеріалах провадження немає вказаних документів. Свідок (депутат, обвинувачений у провадженні) спростував інформацію щодо повідомлення йому про підозру, завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Сама прокурор підтвердила, що вказані документи складала вона. Внесення даних до автоматизованої системи підтверджується відомостями з ЄРДР.
Захист вказував на можливість внесення відомостей в ЄРДР іншою особою (однак несанкціонований доступ не підтвердився), відкриття провадження без заяви потерпілого (але відкрила сама прокуратура), визнанні недопустимим доказом системного блоку комп`ютера (він як доказ не досліджувався і доступ до нього надав керівник установи) та недопустимість використання показань Дар’ї Ніколаєнко як свідка, яку надалі визнали підозрюваним (зміст допиту взагалі не досліджувався, і не вказано які саме відомості використано обвинуваченням).
Варто додати, провадження щодо недостовірного декларування депутатом Романом Гришуном відповідно до інформації з судового реєстру, застигло у 2018 році. Деталей щодо суті правопорушення в ухвалах не вказувалося.
Депутат Роман Гришун під час суду над прокурором вказував, що ніяких негативних наслідків від спілкування з Дар’єю Ніколаєнко в нього немає, будь-яких претензій до неї немає.
Вказаний обвинувальний акт прокурор Дар’я Ніколаєнко намагалася повернути як помилково направлений (переплутали з іншим кримінальним провадженням), однак суд відмовив, оскільки у процесуальному кодексі немає такої підстави. Згодом суд повернув обвинувальний акт за клопотанням прокурора з інших підстав – через відсутність необхідних підписів у документах.
Документи щодо направлення акту до суду підписував тодішній начальник Чернігівського відділу прокуратури Юрій Гресь. Особа з ПІБ останнього вказується чоловіком Дар’ї Ніколаєнко .
Юрій Гресь після цього працював у Запорізькій місцевій прокуратурі №2, а наприкінці 2019 року подав декларацію прокурора відділу Генеральної прокуратури України.
Tеги | Чернігівка