10 Вересня 2019
Бердянський міськрайонний суд вироком від 2 вересня виправдав власників ТОВ НВП “Енергомаш” у нібито недопоставці ДП “Первомайськвугілля” обладнання на 21 млн грн.
Згідно з матеріалами справи, ДП “Первомайськвугілля” (Луганськ) у 2018 році замовило ТОВ НВП “Енергомаш” (Бердянськ) насосне обладнання загальною вартістю 39, 5 млн грн.
Надалі фірма отримала 19,7 млн грн передоплати (50% від загальної суми), а після отримання документу про готовність до відвантаження обладнання – решту грошей.
Однак згодом з’ясувалося, що частину обладнання вартістю 22 млн грн фірма взагалі не виготовила, і тому до відвантаження воно готово не було.
Окрім цього, головний інженер ТОВ НВП “Енергомаш” на низку обладнання склав неправдиві паспорти – для приховання купівлі його у ТОВ “Елена”. Так, поставив у паспортах підписи та відтиски штампу “Обов’язковий технічний контроль 15”, чим підтвердив факт начебто проведеного технічного контролю насосного обладнання, яке фактично ТОВ НВП “Енергомаш” не виготовлялось.
З огляду на це, слідчі відкрили кримінальне провадження №12018080130004093 за ч.5 ст. 191 та ч. 1,2 ст. 366 кримінального кодексу (службове підроблення та привласнення майна) та у лютому 2019 року прокуратура звернулася до суду з відповідним обвинувальним актом стосовно директора ТОВ НВП “Енергомаш” Володимира Лебеденка та головного інженера Володимира Пасічника.
Втім, обидва свою вину не визнали. Вказували, що на одній із шахт була аварійна ситуація, що загрожувала екологічною катастрофою – затопленням території забрудненими шахтними підземними водами. Частину обладнання вони поставили навіть раніше строків, а іншу частину з порушеннями термінів (мали у серпні 2018 року, а поставили у серпні-жовтні) – через затримку доставки електродвигунів. Однак потім ДП “Первомайськвугілля” обладнання отримало і сторони підписали акти взаєморозрахунку, чим підтвердили повне виконання договору. За їхнім клопотання перевірку договору проводила Держаудитслужба і порушень не знайшла. Окрім цього, ТОВ “НВП “Енергомаш” лише збирає обладнання, і своїм підписом у документах засвідчує належність його до експлуатації і гарантію. У паспортах фірма лише підтвердила факт проведення технічного контролю, і це не свідчило, що всі складові обладнання виготовлені саме ТОВ “НВП “Енергомаш”.
Зрештою, суд обох обвинувачених виправдав. Так, відповідно до видаткових, товарно-транспортних накладних, актів прийому обладнання, актів вводу обладнання в експлуатацію, актів звіряння рахунків, – станом на жовтень 2018 року все обладнання на шахту поставлене. Представник ДП “Первомайськвугілля” повідомив суд про відсутність будь-яких майнових вимог до ТОВ НВП “Енергомаш” з приводу вказаного договору. Прокурори Педан Ю.Г. та Скуйбеда О.Л. не надали ніяких доказів щодо відсутності продукції на складах ТОВ НВП “Енергомаш” на момент складання та направлення інформації про готовність обладнання до відвантажування. ТОВ НВП “Енергомаш” дійсно лише збирає обладнання, і підписи та штампи у паспортах не свідчать про те, що агрегати виготовлені саме цим підприємством.
Бердянське ТОВ “НВП “Енергомаш” володіють Володимир Лебеденко та Володимир Пасічник. Окрім цього підряду фірма загалом отримала ще два – один від згаданого ДП “Первомайськвугілля” вартістю 690 тис. грн та від комунального підприємства “Прилукитепловодопостачання” – вартістю 21 тис. грн.
Варто додати, інкриміноване обвинуваченим покарання передбачало за ч.5 ст. 191 КК – позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
А, наприклад, ч. 2 ст. 366 кримінального кодексу передбачала позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Tеги | Бердянськ