Завод Коломойського після скорочення повноважень НАБУ в Конституційному суді не зміг оскаржити виграний детективами позов

29 Жовтня 2019

Господарський суд Запорізької області ухвалою від 9 жовтня відмовив Акціонерному товариству “Запорізький завод феросплавів” у перегляді рішення про зарахування зустрічних однорідних вимог з ПАТ “Запоріжжяобленерго” на 172,5 млн грн.

Згідно з матеріалами справи, ПАТ “Запорізький завод феросплавів” перерахував на звичайний рахунок ПАТ “Запоріжжяобленерго” 172,5 млн грн за послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії. Однак згодом направило на адресу обленерго вимогу про повернення цих грошей (вочевидь, тому що мало перерахувати ці гроші на спеціальний рахунок, а не звичайний). Втім, обленерго грошей за два тижні не повернуло, тому ПАТ “Запорізький завод феросплавів” надіслав підприємству заяву про припинення зобов’язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог, чим погасили взаємні борги на 172,5 млн. грн.

Однак, детективи НАБУ згодом звернулися до суду для оскарженні цієї угоди, оскільки ПАТ “Запорізький завод феросплавів” перерахувало гроші за отриману електроенергію не на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника (відкритому у “Ощадбанку”), а на звичайний рахунок (відкритому у “Приватбанку”), а потім ще й провели зустрічне зарахування боргів. Таке зарахування суперечить закону “Про електроенергетику”, оскільки сплата за електроенергію має відбуватися виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника. У разі проведення споживачем розрахунків в інших формах та/або сплати коштів на інші рахунки такі кошти не враховуються як оплата спожитої електричної енергії. Також у разі перерахування споживачами коштів за електричну енергію на інші рахунки отримувачі повинні повернути ці кошти за заявою споживача або за власною ініціативою в триденний термін з моменту їх отримання.

Суд вказаний позов НАБУ задовольнив (це згодом зробила апеляція і касація).

Вже після цього рішення ПАТ “Запорізький завод феросплавів” звернулося до Конституційного суду із претензію до повноважень НАБУ оскаржувати угоди у суді. Суд надалі визнав неконституційною цю норму закону “Про Національне антикорупційне бюро”, вказавши, що Верховна Рада вийшла за межі повноважень, наданою їй Конституцією, і наділила детективів повноваженнями прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (представляти інтереси держави у суді).

Надалі ж ПАТ “Запорізький завод феросплавів” звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовом про перегляд рішення, яким НАБУ визнало недійсним договір про зарахування зустрічних однорідних вимог між обленерго та феросплавним заводом.

Однак суд відмовив, оскільки НАБУ під час оскарження цих договорів відповідні повноваження мало, а рішення конституційного суду зворотної сили не має.

Варто додати, у ЗМІ вказувалося, що за чотири роки роботи НАБУ подало до судів понад сорок позовів. За ними було ухвалено судових рішень про визнання недійсними 94 угод на 4,77 млрд грн. Сума справ, яка перебувала на розгляді, сягала 7 млрд грн.

Окрім описаного в ухвалі позову НАБУ також досягло визнання 268 млн грн боргу за ПАТ “Запорізький завод феросплавів”, а не за посередником ПАТ “Холдингова компанія “Енергомережа”.

60% акцій “Запоріжжяобленерго” належить державі, 16,5% – кіпрській “Lex Perfecta Limited”, яку пов’язують з Ігорем Суркісом, 12% – “Bikontia Enterprises Limited” з Кіпру, що приписують Костянтину Горигоришину та Ігорю Коломойському, 7% – кіпрській “Kerelio Commercial Limited”.

ПАТ “Запорізький завод феросплавів” входить в групу “Приват” Ігоря Коломойского. Феросплавні підприємства відносять до енергоємних підприємств, із значною часткою електроенергії в собівартості продукції.

ПОДІЛИТИСЯ В СОЦ. МЕРЕЖАХ

НАШІ ГРОШІ Друкувати Друкувати

Tеги | Запоріжжя

НАШІ ГРОШІ

22.09.2023
21.09.2023
20.09.2023
19.09.2023
18.09.2023
17.09.2023
15.09.2023
14.09.2023
13.09.2023
12.09.2023